Historie klubu

Historii jsme skládali ze všech možných dostupných informací a fotek. S.K. Hostomice nyní pracuje na přípravě Bulletinu, který by obsahoval více historických údajů a hlavně fotografie se všemi jmény funkcionářů, trenérů a hráčů, kteří se významnou měrou podíleli na hostomickém fotbalu. Bulletin bychom rádi představili při příležitosti výročí 100 let od založení klubu, které bude v roce 2020.

S.K. Hostomice byl založen v roce 1920 jako oddíl kopané a byl součástí místního TJ Sokol Hostomice. Klub byl členem tehdejší Podbrdské župy fotbalové. Klubové barvy byly vždy bílá a černá a k tomu hvězda. Na snímku níže můžete vidět dochovaný originální první dres (košili) z dob začátků klubu.

Klub byl založen dne 24.10.1920 v místní škole. Ustavující schůzi vedl pan Alois Hroch – jemu patří obrovský dík za zajištění všech potřebných dokumentů a stanov, která byla v té době potřebná k založení klubu. Na téže schůzi se zvolilo nové předsednictvo klubu. Prvním předsedou SK Hostomice byl zvolen pan František Penc a místopředsedou pan František Šťastný. První valná hromada klubu SK Hostomice proběhla dne 26.prosince roku 1920 v hostinci pana Josefa Teplického v Hostomicích za účasti 22 členů. Během první valné hromady byla provedena volba nového výboru pomocí lístků. Za nového předsedu klubu byl zvolen pan Josef Zelenka a místopředsedou klubu pan Ladislav Procházka. Vůbec prvním kapitánem našeho mužstva dospělých byl pan Alois Hroch, následován jeho kolegy Fialou a Vítkem.

První neoficiální přátelský zápas sehráli naši hoši již v roce 1918 s týmem Lochovic na jejich hřišti a zvítězili v něm výsledkem 2:1. Následovaly další již oficiální přátelské zápasy se soupeři jako Sparta Podluhy nebo S.K. Vlasta Praskolesy.

Vůbec první mistrovské utkání jsme sehráli v roce 1920 s Olympií Zdice, a to s výsledkem 1:2. Zápas se odehrál na prvním místním hřišti, které leželo na konci Hostomic po levé straně směrem na Běštín u tehdejšího chudobince. Na tomto hřišti proběhl také první turnaj na oslavu 5 letého trvání klubu. Turnaj vyhrál tým Březové Hory když ve finále porazil náš SK Hostomice poměrem 2:1.

Bohužel toto hřiště bylo velice krátké a takřka neregulérní pro mistrovské zápasy. Po delší době a dohodě bylo pronajato od pana Houšky pole, které leželo u silnice k Neumětelům. Tam byl celý inventář i s ohradou původního hřiště přestěhován a započala nová éra SK Hostomice. Zde byl také sehrán turnaj u příležitosti 10 letého výročí klubu – o pohár věnovaný panem Houškou. Vítězem turnaje se stal SK Dobříš.

Za dobu skoro 100 let se v Hostomicích vystřídala dlouhá řada vynikajících hráčů, trenérů a funkcionářů. Za zmínku stojí jména činovníků klubu jako jsou Alois Hroch, Ladislav Procházka, František Komínek, Kosař Jaroslav, Ladislav Kůta, František Sybol, Josef Lefner, Václav Průcha, Křenek František, Václav Malecký, Josef Jančík, Josef Sekyra, František Karásek, Václav Rybák st. atd. Neradi bychom na někoho zapomněli.

V klubu se pracovalo jak s týmem dospělých tak i s mládeží. V určitých ročnících fungovalo v Hostomicích i družstvo žen.

V Hostomicích byla na současném hřišti stará dřevěná tribuna, kterou využíval i na bydlení místní správce klubu. Tato tribuna byla v roce 1973 nahrazena víceúčelovým zařízením a přestavěna do nynější podoby. Vše se stavělo v tehdejší akci Z a hodnota díla byla tehdejších 550.000 Kčs. Hrací plocha hřiště byla dle pamětníků od začátku travnatá a sekala se klasickou kosou. Brankoviště byla škvárová. SK Hostomice organizovala různé kulturní akce a výdělek z nich používala na chod klubu (což platí až dodnes)

Nejvyšší soutěž, kterou Hostomický klub hrával, byla 1.A třída, a to zejména nepřetržitě v letech 1972 – 1978, kdy v týmu hrála dle pamětníků legendární záložní řada a poté v letech 1981 – 1984. Naposledy SK Hostomice I.A třídu okusil v sezóně 2015 – 2016.

V 70.letech chodilo na domácí mistrovské utkání i několik stovek diváků.

V mládežnických kategoriích jsme dosáhli na krajskou soutěž s týmem dorostu a to hned ve dvou obdobích. Poprvé jsme hráli 1.A třídu v ročníku 1967 – 1968 a podruhé se náš celek do 1.A třídy vrátil na začátku 21.století.

V Hostomicích se odehrály také velice atraktivní zápasy jak s domácími mužstvy tak i s mezinárodními:

• 4.7 1970 Hostomice vs Internacionálové SPARTA PRAHA 2:1
  • 12.7 1970 Hostomice vs DUKLA PRAHA B 1:9
  • 13.9. 1976 Hostomice vs BOHEMIANS PRAHA 2:6
  • 12.10.1977 Hostomice vs mladší dorost ČSR 1:0
  • 10.9 1970 Hostomice vs XI Internacionálů SPARTA 1:1
  • 14.5 1980 Hostomice vs mladší dorost ČSR 0:6

Mezinárodní utkání v Hostomicích:

1970:

Hostomice vs Juventus Curych 2:4
Hostomice vs FC Viktorie Curych 9:1

1971:

Hostomice vs TSG Apolda NDR 4:3

1972:

Hostomice vs Birmensdorf Curych 2:5

Musíme také zmínit družstvo Veteránů, které funguje dodnes. V minulých letech nás reprezentovalo jak na poli domácím, tak na poli mezinárodním. Toto družstvo organizovalo několik zájezdů a dovolených, na nichž vždy panovala výborná atmosféra.

Poslední dobou se klub snaží intenzivně pracovat s mládeží a vychovávat své vlastní fotbalové talenty.