Historie klubu

Historii jsme skládali ze všech možných dostupných informací a fotek. Bohužel nám chybí informace zejména z 20., 30. a 40. let 20. století. S.K. Hostomice nyní pracuje na přípravě Bulletinu, který by obsahoval více historických údajů a hlavně fotografie se všemi jmény funkcionářů, trenérů a hráčů, kteří se významnou měrou podíleli na hostomickém fotbalu. Bulletin bychom rádi představili při příležitosti výročí 100 let od založení klubu, které bude v roce 2020.

S.K. Hostomice byl založen v roce 1920 jako oddíl kopané a byl součástí místního TJ Sokol Hostomice. Klub byl členem tehdejší Podbrdské župy fotbalové. Klubové barvy byly vždy bílá a černá a k tomu hvězda. Na snímku níže můžete vidět dochovaný originální první dres (košili) z dob začátků klubu.

Klub byl založen v hospodě u Skřivanů, která se nacházela na rohu nynější Bubenické ulice a Tyršova náměstí. První přátelský zápas sehráli naši hoši již v roce 1918 s týmem Lochovic a zvítězili v něm výsledkem 2:1. Následovaly další přátelské zápasy se soupeři jako Sparta Podluhy nebo S.K. Vlasta Praskolesy.

Vůbec první mistrovské utkání jsme sehráli v roce 1920 s Olympií Zdice, a to s výsledkem 1:2. Zápas se odehrál na prvním místním hřišti, které leželo na konci Hostomic po levé straně směrem na Běštín u tehdejšího chudobince.

Za dobu skoro 100 let se v Hostomicích vystřídala dlouhá řada vynikajících hráčů, trenérů a funkcionářů. Za zmínku stojí jména činovníků klubu jako jsou Ladislav Kůta, František Sybol, Josef Lefner, Václav Průcha, Václav Malecký, Josef Jančík, Josef Sekyra, František Karásek, Václav Rybák st. atd. Neradi bychom na někoho zapomněli.

V klubu se pracovalo jak s týmem dospělých tak i s mládeží. V určitých ročnících fungovalo v Hostomicích i družstvo žen.

V Hostomicích byla na hřišti stará dřevěná tribuna, kterou využíval i na bydlení místní správce klubu. Tato tribuna byla v roce 1973 nahrazena víceúčelovým zařízením a přestavěna do nynější podoby. Vše se stavělo v tehdejší akci Z a hodnota díla byla tehdejších 550.000 Kčs. Hrací plocha hřiště byla dle pamětníků od začátku travnatá a sekala se klasickou kosou. Brankoviště byla škvárová.

Nejvyšší soutěž, kterou Hostomický klub hrával, byla 1.A třída, a to zejména nepřetržitě v letech 1972 – 1978, kdy v týmu hrála dle pamětníků legendární záložní řada, a poté opětovně v sezoně 2015 – 2016.

V 70.letech chodilo na domácí mistrovské utkání i několik stovek diváků.

V mládežnických kategoriích jsme dosáhli na krajskou soutěž s týmem dorostu a to hned ve dvou obdobích. Poprvé jsme hráli 1.A třídu v ročníku 1967 – 1968 a podruhé se náš celek do 1.A třídy vrátil na začátku 21.století.

V Hostomicích se odehrály také velice atraktivní zápasy jak s domácími mužstvy tak i s mezinárodními:

• 4.7 1970 Hostomice vs Internacionálové SPARTA PRAHA 2:1
  • 12.7 1970 Hostomice vs DUKLA PRAHA B 1:9
  • 13.9. 1976 Hostomice vs BOHEMIANS PRAHA 2:6
  • 12.10.1977 Hostomice vs mladší dorost ČSR 1:0
  • 10.9 1970 Hostomice vs XI Internacionálů SPARTA 1:1
  • 14.5 1980 Hostomice vs mladší dorost ČSR 0:6

Mezinárodní utkání v Hostomicích:

1970:
Hostomice vs Juventus Curych 2:4
Hostomice vs FC Viktorie Curych 9:1

1971:
Hostomice vs TSG Apolda NDR 4:3

1972:
Hostomice vs Birmensdorf Curych 2:5

Musíme také zmínit družstvo Veteránů, které funguje dodnes. V minulých letech nás reprezentovalo jak na poli domácím, tak na poli mezinárodním. Toto družstvo organizovalo několik zájezdů a dovolených, na nichž vždy panovala výborná atmosféra.

Poslední dobou se klub snaží intenzivně pracovat s mládeží a vychovávat své vlastní fotbalové talenty.