SK Hostomice oslavilo 100 let od založení klubu

V letošním roce 2020 slaví klub SK Hostomice významné výročí svého založení. “Den D” pro oslavy byl naplánován na sobotu 20.6.2020. Téměř 6ti-měsíční přípravy byly u konce a vše se podařilo zdárně připravit a zajistit. Bohužel nám nepřálo počasí a skoro celý slavnostní den hustě propršelo. I přesto si ale do areálu SK našel cestu nejeden z milovníků kopané a příznivců hostomického fotbalu. Slavnostní víkend začal již v pátek odpoledne, kdy se vydal průvod hráčů a funkcionářů na místní hřbitov položit smuteční věnec a uctít tak památku dlouholetých členů, kteří již nejsou mezi námi.

 

Hlavní program odstartoval v sobotu v 10 hodin výroční schůzí, kterou řídil předseda SK Hostomice pan Václav Štyler. Na začátku schůze vzdali všichni zúčastnění minutovým potleskem ve stoje hold všem zesnulým členům SK Hostomice. Po úvodním zahájení se ujali slova trenéři jednotlivých týmů a zhodnotili aktuální situaci v našich mládežnických družstvech a mužstvu dospělých. V dalším projevu připomenul Luděk Báchor návštěvníkům schůze historii klubu včetně nejdůležitějších milníků hostomické kopané. Jedním z nejdůležitejších bodů sobotního dopoledne bylo poděkování nejstarším žijícím členům SK Hostomice za jejich přínos hostomickému fotbalu. Tito členové obdrželi od výkonného výboru dárkovou plaketu společně s bulletinem, který připravilo vedení SK Hostomice. Bulletin popisuje slovem i fotografiemi celých 100 let od založení klubu. Výroční schůzi navštívil i starosta města Hostomice pan Vít Šťáhlavský, který předal do rukou předsedy SK pamětní medaili města Hostomice. Další milou návštěvu jsme mohli přívítat z OFS Beroun: předseda OFS pan Jan Knotek hodnotil práci našeho klubu velmi pozitivně. Na konci schůze proběhla krátká diskuze, v níž si vzali slovo dlouholetí funkcionáři klubu: pánové Václav Průcha a Václav Císař.

 

 

Poté následovala krátká pauza na občerstvení v podobě rautu, který byl připraven pro všechny členy a hosty SK. A po pauze již došlo na hlavní taháky sobotního programu: fotbalová utkání. Jako první se představila naše nejmladší kategorie, fotbalová školička. Tým pod vedením Roberta Klučiarovského a Jiřinky Kačírkové přívítal soupeře z Kostelce u Křížků. Naše děti předvedly několik krásných nahrávek a akcí. Další naše kategorie v podání mladší přípravky byla rozdělena na 2 týmy a společně s týmem Hořovicka si zahrála miniturnaj, kde týmy odehrály dva zápasy. Oba týmy pod vedením Davida Volejníka dala během obou utkání krásné góly a potěšila tak svoje největší fanoušky z řad rodinných příslušníků.

 

Jako další v řadě nastoupila naše starší přípravka, která přívítala soupeře zvučného jména, a to FK Příbram. Kluci a holky pod vedením trenérů Radka Hadraby a Aleše Kropáče předvedli velmi dobrý výkon a byli svému protivníkovi více než vyrovnaným soupeřem. Na druhé půlce hřiště proběhlo ve stejnou dobu přátelské utkání naší poslední mládežnické kategorie: mladších žáků, kteří pod vedením trenéra Dušana Horníka přívitali soupeře Horymír Neumětely a bojovali po celý zápas.

 

Všechna utkání mladežnických týmů proběhla za deštivého počasí a my dospělí smekáme před všemi dětmi, že ani nepříjemný déšt je neodradil od toho, aby hrály fotbal s plným nasazením.

 

Po celou dobu mohli návštěvníci oslav využít bohatého občerstvení, které zajistila firma Dobroty Kačena. Velmi pozitivní ohlas měl také připravený stánek FANSHOPu, kde bylo možné zakoupit si celou řadu suvenýrů s potiskem SK Hostomice.

Pro účastníky byla připravena taktéž výstava fotografií z uplynulých 100 let a prohlídka kabin, kde měli možnost prohlédnout si fotografie z výročních let a také fotbalové dresy z let minulých či současných.

 

Celý odpolední program moderoval pan Oldřich Burda, který své řečnické umění uplatňuje velice dobře i v televizi a rádiích.

 

Po utkáních našich mládežnických celků přišel na řadu první zápas dospělé kategorie, a to mezi týmem dospělých SK Hostomice a Duklou Praha, kterou reprezentovali převážně trenérky a trenéři mládežnických kategorií z Julisky. Diváci mohli vidět celou řadu krásných akcí a hlavně  gólů, kterých celkově padlo 11. Zápas byl samozřejmě ovlivněn počasím, které způsobilo, že v některých částech hřiště byla spíše bahenní lázeň než krásný zelený pažit. I tak se hrálo naplno a žádný z týmů si nic nedaroval zadarmo. Nakonec byl tým SK Hostomice o jeden gól lepší a zvítězil v poměru 6:5.

Během utkání se s aktivní kariérou rozloučil dlouholetý hráč a kapitán týmu dospělých Milan Plecitý, kterému vedení SK děkuje za jeho odehranné roky v hostomickém dresu. Nyní bude působit na poli trenérském.

 

Po tomto utkání následoval zlatý hřeb celého odpoledne, a to přátelský zápas mezi starou gardou SK Hostomice a starou gardou Bohemians Praha 1905 v čele s legendárním Klokanem: Antonínem Panenkou. Autor pověstného vršovického dloubáku návštívil hostomický areál po dlouhých 44 letech: v roce 1976 sehrál v Hostomicích na posvícení zápas se svým týmem Bohemians ČKD Praha.

 

Ještě před hlavním utkáním celých oslav mohli návštěvníci na autogramiádě získat podpis či se vyfotit s již zmiňovaným Antonínem Panenkou, dále pak dalším mistrem Evropy z roku 1976 Karolem Dobiášem, legendárním rozhodčím Pavlínem Jirků nebo bývalým hráčem Sparty Praha Lukášem Hartigem.

 

Bohužel na poslední chvíli zrušili z osobních důvodů svoji účast na našich oslavách dříve avizovaní pánové Jan Berger a Radek Šírl.

 

Posledním bodem celého odpoledne bylo tedy již zmíněné utkání mezi starými gardami SK Hostomice s Bohemians Praha 1905. Za doprovodu legendární písně We Are the Champions vstoupili na již značně rozmáčený pažit obě jedenáctky v doprovodu nejmladších hráčů SK Hostomice. Vést za ruku Antonína Panenku či Karola Dobiaše musel být pro děti opravdový zážitek. Celé utkání se neslo v přátelské atmosféře a stará garda Bohemians ukazála po fotbalové stránce vysoké kvality a hráči jako Panenka, Hartig, Slunéčko a Mojžíš rozdávali fotbalou radost. I hráči staré gardy Hostomice ale nezůstali pozadu a byli rovnocenným soupeřem zvučnějšímu protivníkovi. Utkání nakonec skončilo vítězstvím hostujícího týmu v poměru 3:5.

 

Během zápasu se rozloučil se svou dlouholetou kariérou hostomický legendární rozhodčí pan Zdeněk Mezek, kterému předal soudcovskou píšťalku další legendární rozhodčí Pavlín Jirků. Pan Jirků, který má za sebou stovky odpískaných ligových utkání, odřídil skoro celý poslední zápas, a když ho vystřídal pan Mezek, využil příležitosti a komentoval pro diváky svým svérázným řečnickým projevem průběh utkání. Dokonce jsme mohli vidět vůbec první videokontrolu v hostomickém areálu, tzv. VAR. Vše bylo samozřejme v rovině legrace.

 

Po skončení posledního utkání byla pro návštěvníky připravena večerní diskotéka pod vedením DJ Oldy Burdy a hostomický areál ožil populárními písněmi z dob minulých i ze současnosti.

I přes nepřízeň počasí si všichni návštěvníci akce oslavy užili a vše proběhlo bez jakéhokoliv problému ke spokojenosti organizatorů.

 

 

Vedení SK Hostomice by chtělo touto cestou z celého srdce poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na přípravách výročí 100 let od založení klubu. Dále bychom chtěli poděkovat všem sponzorům v čele s městem Hostomice za to, že podporují finančními prostředky fotbal v Hostomicích. V neposlední řadě děkujeme všem členům, hráčům, trenérům, fanouškům a vůbec všem, kteří jakoukoliv měrou pomáhají fotbalu v Hostomicích.

 

Veříme, že když v tom budeme pokračovat společně s dalšími generacemi, podaří se uchovat kopanou v Hostomicích a oslavit další významná výročí.

 

Celou fotogalerii z našeho výročí naleznete na linku níže:

100 let výročí SK Hostomice